Często zdarza się, że pomimo wykonania określonej usługi, sprzedaży oraz wystawieniu za nią faktury, pozostaje ona w całości lub w części niezapłacona przez kontrahenta/klienta.
Co robić, kiedy dłużnik nie zwraca pieniędzy?
W pierwszej kolejności należy skierować do dłużnika, który zwleka z zapłatą wezwanie do zapłaty. Warto w nim wskazać termin, w którym ma on wykonać swoje zobowiązanie i zapłacić.
Co, jeśli wezwanie do zapłaty kierowane do dłużnika nie podziałało?
W takiej sytuacji można wysłać do niego ponowne, tzw. ostateczne (przedsądowe) wezwanie do zwrotu długu.
Warto rozważyć skorzystanie z usług prawnych adwokata/kancelarii adwokackiej w celu wyegzekwowania niespłaconej należności. Często taka forma wezwania do zapłaty okazuje się skuteczniejsza niż samodzielne kontaktowanie się z osobą, która uchyla się od zapłaty za wystawioną fakturę.
Co robić, gdy wezwania do zapłaty nie skutkują?
Wówczas pozostaje droga sądowa. Nie warto zwlekać z podjęciem takiej decyzji, ponieważ – czekając zbyt długo – możemy narazić się na przedawnienie naszego roszczenia. Należy więc rozważyć skierowanie do właściwego sądu pozwu o zapłatę niezapłaconej kwoty.
Na tym etapie trzeba wykazać, że dochodzenie przez nas długu jest uzasadnione. Należy przedstawić właściwą argumentację, przedstawić dowody, wskutek czego sąd może: oddalić powództwo albo je uwzględnić i wydać nakaz zapłaty (bez rozprawy sądowej) lub wyrok (po przeprowadzeniu rozprawy).
Co robić dalej, gdy uzyskamy nakaz zapłaty/wyrok sądu uwzględniający roszczenie o zapłatę długu?
Po uzyskaniu klauzuli wykonalności, sprawę można skierować do komornika, który prowadzić będzie postępowanie egzekucyjne wobec naszego dłużnika, co może pozwolić nam odzyskać zaległą kwotę.
Dochodzenie swoich należności w sądzie oraz z udziałem komornika początkowo wiąże się z koniecznością poniesienia określonych kosztów, które jednak mogą ulec zwrotowi – w przypadku dobrowolnego spełnienia zobowiązania przez dłużnika lub wyegzekwowania od niego pieniędzy przez komornika.
Droga ku temu wymaga spełnienia wielu formalności, w związku z czym pomocne i skuteczniejsze może być w tym skorzystanie z usług adwokata.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w odzyskaniu długu, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).