Czy pracodawca może zabraniać pracownikowi zamieszczania treści w mediach społecznościowych?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W dniu 15 czerwca 2021 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka (w sprawie Melike przeciwko Turcji) wydał ważny wyrok, w którym rozstrzygnął, czy pracodawca może zabraniać swojemu pracownikowi zamieszczania określonych komentarzy, postów, polubieni w mediach społecznościowych (na Facebooku, Instagramie itp.).

Sprawa ta dotyczyła pracownicy Ministerstwa Edukacji Narodowej, wobec której pracodawca wszczął postępowanie dyscyplinarne z powodu jej aktywności w social mediach. Jej posty oraz kliknięcia (tzw. polubienia) odnosiły się w głównej mierze do kwestii politycznych (represyjnych praktyk ze strony władz, protestów przeciw nim itp.). Spowodowało to rozwiązanie z nią umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Pracodawca uznał, że tego typu działania naruszają jego dobre imię oraz obowiązujące zasady.

 

Opisana sytuacja doprowadziła w konsekwencji do poddania rozstrzygnięcia co do zasadności takiej decyzji pracodawcy przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Jednoznacznie uznał on jednak, że każdemu pracownikowi przysługuje prawo wyrażania swoich opinii, zwłaszcza w ważnych społecznie i politycznie kwestiach. Zwolnienie z pracy za taką aktywność w mediach społecznościowych jest bowiem sprzeczne z Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).

 

Zostaw komentarz

O nas

Kancelaria Adwokacka służy kompleksową pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności spółkom prawa handlowego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, wysoki poziom świadczonych usług, zaangażowanie w prowadzone sprawy. Naszym Klientom zapewniamy indywidualnie dobrany zakres pomocy prawnej, kierując się ich potrzebami i interesami.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami
Kancelaria Adwokacka Łódź Adwokat Adrianna Borowiecka