Zmiana płci w świetle prawa polskiego. Sprawa sądowa o zmianę płci.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jak prawnie zmienić płeć? Co zrobić, żeby zmienić płeć przed sądem? Jakich formalności dopełnić do zmiany płci? Jakie dokumenty są potrzebne do zmiany płci? Kogo pozwać, żeby zmienić płeć?

 

Odpowiedzi na te pytania uzyskasz w poniższym artykule.

 

Zmiana płci może mieć charakter biologiczny (fizyczny) oraz prawny. W tym drugim przypadku konieczne jest zainicjowanie odpowiedniej sprawy sądowej, aby „oficjalnie” figurować jako osoba o płci innej niż ustalona przy urodzeniu.

 

Aby tego dokonać, należy złożyć pozew o ustalenie, na podstawie art. 189 k.p.c.

 

Pozwanymi będą rodzice osoby, która z takim powództwem występuje. Tak jak w każdej innej sprawie sądowej, strona pozwana będzie mogła przedstawić własne stanowisko w sprawie, a zatem albo wyrazić zgodę na wnioski zawarte w pozwie albo je kwestionować i tym samym utrudnić proces dotyczący zmiany płci.

 

Jeżeli rodzice osoby chcącej tego dokonać nie żyją, pozwać należy kuratora, który zostanie wyznaczony specjalnie dla celów postępowania sądowego.

 

Tego typu postępowania w Polsce nadal nie są często, a sądy dosyć restrykcyjnie podchodzą do kwestii zmiany płci. Z tego powodu szczególnie istotne jest, aby pozew właściwie uzasadnić, przedstawić swój interes prawny oraz określone dowody, które przekonają sąd, że powództwo to jest uzasadnione. Uwzględnienie go przez sąd będzie bowiem niewątpliwie znaczną ingerencją w życie osoby, która chce dokonać zmiany płci.

 

Konieczne jest również złożenie odpowiednich dokumentów, które jednoznacznie wykażą, że zmiana płci jest zasadna.

 

Pierwszym krokiem jest wykonanie badań niezbędnych do postawienia diagnozy i kontakt z lekarzem. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, wykonywane są testy psychologiczne, powinna zostać sporządzona opinia psychologa. Rzadziej potrzebna jest konsultacja psychiatryczna.

 

Oprócz ww. testów psychologicznych, potrzebne są także inne badania, takie jak tomografia komputerowa, EEG, badanie krwi, badanie poziomu hormonów. Ostateczną decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący.

 

W przypadku postawienia odpowiedniej diagnozy, rozpoczyna się terapia hormonalna. Dopiero po postawieniu diagnozy i rozpoczęciu terapii hormonalnej możliwe jest wniesienie do sądu pozwu o zmianę płci.

 

Dowodem w sprawie jest również opinia lekarza seksuologa.

 

Przesłuchiwana jest także osoba zainteresowana zmianą płci.

 

Dodatkowo zgłaszać można również inne dowody.

 

Z uwagi na szczególny charakter takiej sprawy, warto skorzystać z pomocy adwokata, który zapewni wsparcie nie tylko pod kątem formalnym w przejściu przez trudne procedury sądowe, ale także emocjonalnym.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w kwestiach dotyczących sądowej zmiany płci, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).

 

Zostaw komentarz

O nas

Kancelaria Adwokacka służy kompleksową pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności spółkom prawa handlowego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, wysoki poziom świadczonych usług, zaangażowanie w prowadzone sprawy. Naszym Klientom zapewniamy indywidualnie dobrany zakres pomocy prawnej, kierując się ich potrzebami i interesami.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami
Kancelaria Adwokacka Łódź Adwokat Adrianna Borowiecka