Co robić, gdy samochód zepsuje się zaraz po zakupie?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wielu kupujących samochody używane wybiera w tym celu komis samochodowy lub zakup od poprzedniego właściciela. Często mają też miejsce sytuacje, w których auto psuje się zaraz po zakupie lub po przejechaniu nieznacznej ilości kilometrów.

Zdarza się, że nieuczciwi właściciele autokomisów oferują zaniżenie umowy sprzedaży, aby kupujący np. zapłacił niższy podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) lub w przypadku samochodów zza granicy, aby obniżyć wysokość akcyzy. W takich wypadkach nierzadko pracownicy komisu proponują, aby w umowie napisać, że auto jest uszkodzone, co ma uzasadnić zaniżoną cenę względem ceny rynkowej. Kiedy jednak okaże się, że kupiony pojazd rzeczywiście ma wadę, możemy stracić podstawę do dochodzenia swoich praw.

 

Co zrobić, jeżeli okaże się, że kupiony samochód używany ma wadę?

Pojazd zakupiony w komisie objęty jest rękojmią.

Jeżeli więc posiada on tzw. wady ukryte, w ramach rękojmi kupującemu przysługuje prawo:

• odstąpienia od umowy,
• żądania obniżenia ceny.

 

Kiedy nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy sprzedaży samochodu lub do obniżenia ceny?

Po pierwsze, jeżeli komis usunie niezwłocznie usterkę lub zaproponuje ten sam model, w tej samej cenie i bez usterek, kupujący nie może od umowy odstąpić. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę.

Po drugie, komisant nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne i prawne rzeczy, jeżeli przed zawarciem umowy poinformował o nich kupującego.

Wyłączenie odpowiedzialności nie dotyczy wad, o których komisant wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć. Dla zwolnienia sprzedawcy od odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady nie wystarczy jednak, że kupujący mógł – przy dołożeniu należytej staranności – wadę zauważyć. Sprzedawca bowiem odpowiada także za wady jawne, jeśli nie były kupującemu znane.

Co istotne, obecnie obowiązujące przepisy wprowadzają domniemanie niezgodności towaru z umową, jeśli wada została stwierdzona w okresie roku od dnia wydania pojazdu konsumentowi.

 

Jak dochodzić swoich praw w przypadku samochodu, który zepsuł się niedługo po zakupie?

Oprócz skorzystania z ww. uprawnień, możliwe jest także wezwanie kupującego do próby ugodowej i/lub skierowania do sądu pozwu.

 

Czego jeszcze można domagać się, jeżeli auto zepsuło się niedługo po zakupie?

W takich przypadkach możliwe jest zastosowanie zbiegu roszczeń z rękojmi oraz innych, jeżeli wskutek zakupu wadliwego auta poniesione zostały także inne koszty (np. wykonanych ekspertyz, badań diagnostycznych itp.). Można wówczas dochodzić ich zwrotu.

 

 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej (także drogą on-line) w dochodzeniu swoich praw w przypadku zakupu wadliwego samochodu, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).

 

Zostaw komentarz

O nas

Kancelaria Adwokacka służy kompleksową pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności spółkom prawa handlowego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, wysoki poziom świadczonych usług, zaangażowanie w prowadzone sprawy. Naszym Klientom zapewniamy indywidualnie dobrany zakres pomocy prawnej, kierując się ich potrzebami i interesami.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami
Kancelaria Adwokacka Łódź Adwokat Adrianna Borowiecka