Czy organizator Sylwestra musi zwrócić wpłatę w przypadku jego odwołania z powodu obostrzeń w związku z Covid-19?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Czy organizator Sylwestra musi zwrócić wpłatę w przypadku jego odwołania z powodu obostrzeń w związku z Covid-19?

 

W związku z wprowadzeniem kolejnych ograniczeń dotyczących zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa, od dnia 27 grudnia 2020 roku obowiązuje m.in. zakaz organizacji zabaw sylwestrowych oraz noclegów w hotelu.

 

Co w przypadku, gdy Sylwester wraz z pobytem w hotelu został zarezerwowany i opłacony znacznie wcześniej? Czy organizator/hotel ma obowiązek zwrotu wpłaconej kwoty bądź zaliczki? Czy mogę domagać się zwrotu pieniędzy w związku z nowymi obostrzeniami?

 

Zgodnie ze stanem prawnym na dzień 29 grudnia 2020 roku, odnoszącym się do ograniczeń dotyczących usług hotelarskich i organizacji imprez, zgodnie z którymi organizator imprezy będzie zmuszony do ich odwołania, kwota wpłacona na poczet noclegu w hotelu połączonego z zabawą sylwestrową powinna zostać zwrócona.

W tym zakresie należy odwołać się do art. 495 § 1 kodeksu cywilnego, który stanowi, że w przypadkach, kiedy jedna ze stron nie może wykonać umowy (w tym wypadku jest to hotel) z przyczyn, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności (tak jak w przypadku stanu epidemii, który niezależny jest od żadnej ze stron umowy), strona ta nie może żądać zapłaty od kontrahenta, a jeśli ją otrzymała, powinna dokonać jej zwrotu.

 

Kiedy mogę domagać się zwrotu pieniędzy za sylwestra i nocleg?

Należy pamiętać, że prawo do zwrotu wpłaconych pieniędzy będzie aktualne pod warunkiem, że w dniu 31 grudnia wskazane obostrzenia będą nadal w takiej formie obowiązywać.

 

Jeżeli więc wykupiłaś/eś nocleg w hotelu wraz z zabawą sylwestrową, za które już zapłaciłaś/eś, możesz dochodzić zwrotu wpłaconych pieniędzy.

 

 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w odzyskaniu pieniędzy za opłaconego Sylwestra i nocleg w hotelu, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).

 

Zostaw komentarz

O nas

Kancelaria Adwokacka służy kompleksową pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności spółkom prawa handlowego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, wysoki poziom świadczonych usług, zaangażowanie w prowadzone sprawy. Naszym Klientom zapewniamy indywidualnie dobrany zakres pomocy prawnej, kierując się ich potrzebami i interesami.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami
Kancelaria Adwokacka Łódź Adwokat Adrianna Borowiecka