Jak uzyskać alimenty na dziecko przed rozwodem lub w trakcie rozwodu?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Uzyskanie alimentów od rodzica na rzecz dzieci możliwe jest jeszcze przed lub już w trakcie trwania postępowania o rozwód (tj. jeszcze zanim sąd wyda wyrok rozwodowy).

 

Aby uzyskać alimenty na dziecko zanim zostanie orzeczony rozwód, istnieją dwie drogi:

1. wniesienie pozwu o alimenty jeszcze przed podjęciem decyzji lub przed wszczęciem sprawy rozwodowej.

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Przede wszystkim postępowanie to może być szybsze niż sprawa o rozwód, która często – zwłaszcza w przypadku sporu stron – wiąże się z długotrwałym postępowaniem dowodowym.

Po drugie, postępowanie w sprawie o alimenty zwolnione jest od opłat sądowych.

Prawomocny wyrok zasądzający alimenty stanowi podstawę do skierowania sprawy do komornika i wszczęcia przez niego egzekucji alimentów w przypadku uchylania się od ich płacenia przez zobowiązanego rodzica.

 

2. złożenie wniosku o zasądzenie alimentów na rzecz dziecka w pozwie (lub w trakcie postępowania) o rozwód.

Orzeczenie o alimentach na rzecz małoletnich dzieci w przypadku wszczęcia sprawy rozwodowej jest obligatoryjne. Oznacza to, że sąd ma obowiązek określić w wyroku rozwodowym wysokość obowiązku alimentacyjnego jednego (lub obojga) z rodziców.

 

Co jednak istotne, aby uzyskać alimenty na rzecz dzieci nie zawsze trzeba czekać aż sąd zakończy postępowanie i wyda wyrok. W tym celu należy złożyć wniosek (np. już w pozwie o rozwód) o zabezpieczenie roszczenia o alimenty, odpowiednio go uzasadnić i przedstawić dowody na potwierdzenie naszych twierdzeń. Jeżeli sąd przychyli się do niego i uzna argumentację dotyczącą zasadności udzielenia alimentów już na początkowym etapie sprawy, alimenty od zobowiązanego mogą zostać przyznane nawet przed pierwszym terminem rozprawy (na tzw. posiedzeniu niejawnym, w którym nie biorą udziału strony).

 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w uzyskaniu alimentów na dzieci, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).

 

Zostaw komentarz

O nas

Kancelaria Adwokacka służy kompleksową pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności spółkom prawa handlowego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, wysoki poziom świadczonych usług, zaangażowanie w prowadzone sprawy. Naszym Klientom zapewniamy indywidualnie dobrany zakres pomocy prawnej, kierując się ich potrzebami i interesami.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami
Kancelaria Adwokacka Łódź Adwokat Adrianna Borowiecka