Kolejne uchylone kary za prowadzenie działalności w czasie lockdownu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pierwszym wyrokiem, którym uchylono karę nałożoną na przedsiębiorcę za otwarcie zakładu fryzjerskiego w czasie pandemii koronawirusa Covid-19 i obowiązujących zakazów prowadzenia działalności gospodarczej (w ramach tzw. lockdownu) był wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Przeczytasz o nim w tym poście: https://adwokatborowiecka.pl/uchylanie-kar-za-prowadzenie-dzialalnosci-w-czasie-pandemii-lockdownu/

Oznaczało to, że w niedługim czasie można było spodziewać się kolejnych, korzystnych dla przedsiębiorców wyroków.

Kolejnym wyrokiem uchylającym decyzję sanepidu, który ukarał właściciela baru za złamanie zakazu jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie (sygn. akt II SA/Sz 765/20). Nałożoną grzywnę uznał za bezpodstawną w świetle obowiązującego prawa.

Po interwencji Policji, która stwierdziła, że bar został otwarty i przebywa w nim kilka osób, spożywających alkohol, funkcjonariusze sporządzili notatkę policyjną, a następnie poinformowano powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny nałożył na właściciela baru karę w wysokości 10 tysięcy złotych za niezastosowanie się do czasowego ograniczenia działalności. Odwołanie w tej sprawie złożył właściciel baru, podając, że kara jest niewspółmiernie wysoka, a do otwarcia swojego biznesu zmusiła go sytuacja osobista. Sanepid nie uwzględnił jednak jego wniosku, w związku z czym decyzję tę zaskarżył do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał przedsiębiorcy rację, stwierdzając liczne nieprawidłowości w zastosowaniu kary.

Przede wszystkim, zastosowane zostało złe rozporządzenie (dla nałożenia kary znaczenie ma stan prawny nie na dzień wydania decyzji, ale dzień kontroli w barze). Sąd podkreślił przy tym także, że ostatecznie w kraju nie prowadzono stanu klęski żywiołowej, który uprawniałby rząd do tego typu ograniczeń. Całkowity zakaz prowadzenia działalności jest więc bezprawny i łamie zasady konstytucyjne.

 

Obecna linia orzecznicza sądów pozwala więc przypuszczać, że w najbliższym okresie spodziewać będzie można się następnych tego typu wyroków, potwierdzających niewłaściwe stosowanie prawa przez organy państwowe.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w przypadku odwołania się od kary Policji/sanepidu za prowadzenie działalności gospodarczej w czasie pandemii, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).

 

Zostaw komentarz

O nas

Kancelaria Adwokacka służy kompleksową pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności spółkom prawa handlowego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, wysoki poziom świadczonych usług, zaangażowanie w prowadzone sprawy. Naszym Klientom zapewniamy indywidualnie dobrany zakres pomocy prawnej, kierując się ich potrzebami i interesami.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami
Kancelaria Adwokacka Łódź Adwokat Adrianna Borowiecka