Kontakty z dzieckiem a koronawirus

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

 

Czy koronawirus może być powodem do odmowy wydania rodzicowi dziecka?

Czy w związku z koronawirusem ustalone kontakty z dzieckiem mogą zostać zawieszone, ograniczone?

 

W związku z obecną sytuacją związaną z epidemią wirusa Covid-19, coraz częściej pojawiają się wątpliwości dotyczące obowiązku wydania dziecka rodzicowi, pomimo ustalonych kontaktów, a z drugiej strony ryzyka zarażenia. Nierzadko koronawirus stanowi także pretekst do ich utrudniania przez jednego z rodziców.

 

Jednoznaczne stanowisko w tym zakresie, rozwiewając wątpliwości co do powyższych pytań, ustaliło Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

Zgodnie z nim, koronawirus nie może blokować kontaktów z dzieckiem. Dzieci z rozbitych rodzin mają bowiem prawo spotykać się także z rodzicem, z którym na co dzień nie mieszkają. Jedynym ograniczeniem odmowy wydania dziecka może być choroba lub kwarantanna. Rodzic, który nie stosuje się do tej zasady naraża się na odpowiedzialność.

Resort Sprawiedliwości podkreślił przy tym, że w okresie pandemii SARS-CoV-2 wszystkie postanowienia sądów odnoszące się do osobistych kontaktów z małoletnimi dziećmi przez rodziców żyjących w rozłączeniu obowiązują bez zmian. Dotyczy to również postanowień wydanych w trybie zabezpieczenia.

 

Nieprzestrzeganie tych postanowień może prowadzić do wszczęcia odpowiedniego postępowania wobec rodzica utrudniającego ustalone kontakty, a następnie do nałożenia na niego obowiązku zapłaty określonej sumy pieniężnej za każde takie naruszenie.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w kwestii kontaktów z dzieckiem w czasie epidemii koronawirusa (także drogą on-line), zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).

 

Stan prawny na dzień 14 kwietnia 2020 r.

Zostaw komentarz

O nas

Kancelaria Adwokacka służy kompleksową pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności spółkom prawa handlowego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, wysoki poziom świadczonych usług, zaangażowanie w prowadzone sprawy. Naszym Klientom zapewniamy indywidualnie dobrany zakres pomocy prawnej, kierując się ich potrzebami i interesami.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami
Kancelaria Adwokacka Łódź Adwokat Adrianna Borowiecka