Kredyt „Alicja” – najnowsze informacje (listopad 2021 r.)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Kredyt „Alicja” Banku PKO BP od dawna budził kontrowersje co do swojej ważności i zgodności z prawem.

 

W ostatnim czasie zapadł prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, w którym podano, że kredytobiorcy nie muszą go już spłacać. Sąd uznał bowiem, że umowa kredytu jest w całości nieważna, a bank ma zwrócić wpłaty dokonane ponad kapitał udzielonego kredytu.

 

Kredyt „Alicja” wydawał się szczególnie atrakcyjny z uwagi na możliwość spłaty niskich rat, które miały obejmować tylko część odsetek. Dzięki temu łatwiej miało być sfinansować cele mieszkaniowe. W praktyce okazywało się jednak, że niespłacone odsetki dopisywane były do kapitału. To zaś często uniemożliwiało jego całościową spłatę.

Ponadto wskazywano, że zawiera niejasny mechanizm oprocentowania, który prowadzi do możliwości stosowania przez bank dowolnie ustalonego wymiaru, znacznie zwiększając wysokość spłacanej raty kredytu.

 

Ze względu na sprzeczność takich postanowień umowy z przepisami prawa, Sąd Apelacyjny w Szczecinie wskazał, że kredytobiorcy nie muszą go już spłacać. Przewidział również możliwość zwrotu kredytobiorcy przez bank wpłat dokonanych ponad kapitał udzielonego kredytu wraz z odsetkami.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie kredytu „Alicja”, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).

Zostaw komentarz

O nas

Kancelaria Adwokacka służy kompleksową pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności spółkom prawa handlowego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, wysoki poziom świadczonych usług, zaangażowanie w prowadzone sprawy. Naszym Klientom zapewniamy indywidualnie dobrany zakres pomocy prawnej, kierując się ich potrzebami i interesami.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami
Kancelaria Adwokacka Łódź Adwokat Adrianna Borowiecka