Czy za zniszczenie sukni ślubnej można żądać odszkodowania i zadośćuczynienia?
Odpowiedź na to pytanie znalazła się m.in. w sprawie, w której właścicielka sukni ślubnej oddała ją do pralni chemicznej. Po odebraniu sukni okazało się jednak, że została zniszczona.
W związku z tym złożona została reklamacja za wadliwie wykonaną usługę prania, która jednak nie została przez pralnię uznana. Wskazywano bowiem, że zastosowano się do wszystkich zaleceń co do jej czyszczenia podanych na oznaczeniach na metce. Zdaniem pralni, ewentualną odpowiedzialność powinien więc ponosić producent, który błędnie je określił.
W sprawie powołany został biegły sądowy z zakresu technik i technologii wyrobów włókienniczych. Ustalił, że to użycie zbyt dużej ilości odplamiaczy mogło doprowadzić do uszkodzenia materiału.
Sąd orzekł więc, iż to właściciel pralni ponosi odpowiedzialność za nienależyte wykonanie umowy o czyszczenie odzieży. Wyjaśnił przy tym, że pralnia, będąca wyspecjalizowanym, profesjonalnym zakładem, decydując się na przyjęcie zamówienia, miała obowiązek ustalić, czy zdoła prawidłowo wykonać usługę. Powinna więc wykazać się znawstwem materiału i jego właściwościami tak, aby nie dopuścić do zniekształcenia, uszkodzenia lub zniszczenia powierzonej jej rzeczy. W przypadku natomiast ustalenia, że suknia nie zawiera oznaczenia o swoim składzie surowcowym, powinna poinformować klientkę, że może wystąpić ryzyko jej uszkodzenia. Wówczas to klientka powinna zdecydować, czy na takie ryzyko się godzi (wyrok Sądu Rejonowego w Zamościu, sygn. akt: I Ca 428/12).
Na gruncie powyższej sprawy stwierdzić należy, że właściciel pralni może ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą za zniszczenie powierzonej mu odzieży.
Odszkodowanie może wówczas wynosić równowartość tej rzeczy.
W przypadku natomiast doznania krzywd moralnych (tj. ujemnych przeżyć psychicznych) związanych z zaistniałą szkodą, istnieje również możliwość żądania zadośćuczynienia pieniężnego.
Jeżeli odzież została zakupiona na szczególną okazję, która wiązała się z koniecznością poniesienia określonych kosztów, można również dochodzić ich zwrotu.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie o odszkodowanie i zadośćuczynienie, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).