Świadczenie 500 plus a alimenty

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Od czasu wprowadzenia świadczenia „500 plus” pojawiają się wątpliwości, czy w przypadku jego otrzymywania, wysokość alimentów na dziecko powinna być niższa. Rodzic, który na stałe mieszka z dzieckiem, otrzymuje bowiem dodatkowe pieniądze na jego utrzymanie.

 

Czy w związku z tym świadczenie drugiego rodzica (zobowiązanego do płacenia alimentów) powinno być niższe?

W początkowym okresie obowiązywania tego świadczenia wliczano je do dochodów całej rodziny. Oznaczało to, że alimenty od rodzica na rzecz dziecka rzeczywiście mogły być mniejsze. Drugi z rodziców otrzymywał pieniądze z państwowych środków, które częściowo lub nawet całkowicie zaspokajały potrzeby dziecka/dzieci.

 

W 2016 roku do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wprowadzono jednak przepis (art. 135 § 3 pkt. 3 k.r.o.), zgodnie z którym na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają świadczenia z programu „500 plus”.

Wprowadzenie go rozwiało wątpliwości w zakresie wysokości alimentów. Świadczenie to ma być bowiem „niezależne” od wysokości kwoty, którą ma płacić rodzic zobowiązany na rzecz swojego dziecka. Sądy, przy jej ustalaniu, nie mogą więc również np. obniżyć wysokości alimentów z tego względu, że jeden z nich pobiera to świadczenie.

 

Oczywiście wysokość alimentów każdorazowo ocenia sąd, uwzględniając wszystkie okoliczności faktyczne sprawy. Z tego względu szczególnie istotne jest właściwe przygotowanie do sprawy sądowej, złożenie odpowiednich dowodów, wniosków i twierdzeń, które przekonają sąd o zasadności naszego stanowiska.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie o alimenty, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).

 

Zostaw komentarz

O nas

Kancelaria Adwokacka służy kompleksową pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności spółkom prawa handlowego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, wysoki poziom świadczonych usług, zaangażowanie w prowadzone sprawy. Naszym Klientom zapewniamy indywidualnie dobrany zakres pomocy prawnej, kierując się ich potrzebami i interesami.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami
Kancelaria Adwokacka Łódź Adwokat Adrianna Borowiecka