Częstą praktyką ubezpieczycieli jest zaniżanie odszkodowania w przypadku zgłoszenia szkody na pojeździe, powstałej wskutek wypadku/kolizji.
Nierzadko zdarza się więc, że w przypadku, gdy samodzielnie dokonaliśmy jego naprawy, towarzystwo ubezpieczeń podważa poniesione przez nas koszty i nie wypłaca ich w całości. Bez znaczenia dla niego pozostaje nawet przedstawienie mu kalkulacji naprawy samochodu. Najczęściej powołuje się przy tym np. na zakup oryginalnych części (zamiast zamienników), dokonania naprawy auta w droższym warsztacie/serwisie, brak przedłożenia stosownych potwierdzeń poniesionych wydatków (faktur, paragonów).
Czy takie stanowisko jest uzasadnione i nie można się od niego skutecznie odwołać?
Według najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego – takie działania ubezpieczalni są niewłaściwe.
W orzeczeniu Sąd ten jednoznacznie stwierdził bowiem, że ubezpieczyciel nie może zaniżać kosztów naprawy auta.
Wyjaśnił przy tym, że dla odpowiedzialności ubezpieczyciela istotne znaczenie ma sam fakt powstania szkody, a nie fakt naprawienia samochodu i powstania wydatków z tego tytułu.
W przeciwnym wypadku, dochodzi do sytuacji, w których – pomimo że jesteśmy objęci ochroną ubezpieczeniową – w praktyce nie mamy możliwości skorzystania z niej w odpowiednim do rozmiarów poniesionej szkody zakresie.
W każdej więc tego typu sytuacji, warto rozważyć skierowanie do ubezpieczyciela odwołania i wypłaty kwoty, która realnie zrekompensuje nam powstałą szkodę.
W tym celu warto skorzystać z pomocy prawnej i odpowiednio uargumentować oraz udowodnić podnoszone przez nas twierdzenia.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w kwestiach dotyczących odszkodowania z tytułu kolizji/wypadku drogowego, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).