Ubezpieczyciel zaniżył koszty naprawy samochodu – co robić?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Częstą praktyką ubezpieczycieli jest zaniżanie odszkodowania w przypadku zgłoszenia szkody na pojeździe, powstałej wskutek wypadku/kolizji.

Nierzadko zdarza się więc, że w przypadku, gdy samodzielnie dokonaliśmy jego naprawy, towarzystwo ubezpieczeń podważa poniesione przez nas koszty i nie wypłaca ich w całości. Bez znaczenia dla niego pozostaje nawet przedstawienie mu kalkulacji naprawy samochodu. Najczęściej powołuje się przy tym np. na zakup oryginalnych części (zamiast zamienników), dokonania naprawy auta w droższym warsztacie/serwisie, brak przedłożenia stosownych potwierdzeń poniesionych wydatków (faktur, paragonów).

 

Czy takie stanowisko jest uzasadnione i nie można się od niego skutecznie odwołać?

Według najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego – takie działania ubezpieczalni są niewłaściwe.

W orzeczeniu Sąd ten jednoznacznie stwierdził bowiem, że ubezpieczyciel nie może zaniżać kosztów naprawy auta.

Wyjaśnił przy tym, że dla odpowiedzialności ubezpieczyciela istotne znaczenie ma sam fakt powstania szkody, a nie fakt naprawienia samochodu i powstania wydatków z tego tytułu.

 

W przeciwnym wypadku, dochodzi do sytuacji, w których – pomimo że jesteśmy objęci ochroną ubezpieczeniową – w praktyce nie mamy możliwości skorzystania z niej w odpowiednim do rozmiarów poniesionej szkody zakresie.

 

W każdej więc tego typu sytuacji, warto rozważyć skierowanie do ubezpieczyciela odwołania i wypłaty kwoty, która realnie zrekompensuje nam powstałą szkodę.

W tym celu warto skorzystać z pomocy prawnej i odpowiednio uargumentować oraz udowodnić podnoszone przez nas twierdzenia.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w kwestiach dotyczących odszkodowania z tytułu kolizji/wypadku drogowego, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).

 

Zostaw komentarz

O nas

Kancelaria Adwokacka służy kompleksową pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności spółkom prawa handlowego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, wysoki poziom świadczonych usług, zaangażowanie w prowadzone sprawy. Naszym Klientom zapewniamy indywidualnie dobrany zakres pomocy prawnej, kierując się ich potrzebami i interesami.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami
Kancelaria Adwokacka Łódź Adwokat Adrianna Borowiecka