Zadośćuczynienie i odszkodowanie za krzywdę psa u groomera

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Groomer (psi fryzjer) skrzywdził psa? Po wizycie u groomera nastąpiła śmierć psa? Pies doznał krzywdy podczas strzyżenia u groomera? Czy za śmierć/krzywdę psa podczas wizyty u groomera przysługuje zadośćuczynienie i odszkodowanie?

 

Wiele osób odczuwa silne więzi ze swoim pupilem, przez co traktowany jest on przez nich jak członek rodziny. Z tego względu, w przypadku jakiejkolwiek krzywdy, czy w najgorszym przypadku śmierci psa, pojawić się może pytanie czy w związku z nią jego właścicielowi należy się zadośćuczynienie i odszkodowanie.

 

Znane są bowiem przypadki, w których pies podczas wizyty u fryzjera np. zawisł na obroży, czy że podano mu zbyt dużo środków uspokajających.

 

Aby było możliwe dochodzenie powyższych roszczeń, w postępowaniu sądowym należy w pierwszej kolejności wykazać związek przyczynowy między niewłaściwym działaniem groomera i krzywdą zwierzęcia. W tym celu można np. zwrócić się do weterynarza, kliniki weterynaryjnej o przedstawienie w tym zakresie swojej opinii i potwierdzenie, czy dane obrażenia psa mogły powstać właśnie podczas zabiegu pielęgnacyjnego (a nie że np. występowały już wcześniej, czy wynikają z jakiejś choroby naszego pupila, czy jego choroba mogła się do nich przyczynić itp.). Konieczne jest bowiem udowodnienie, że powstały one podczas konkretnej wizyty u fryzjera.

Nierzadko zdarza się również powoływać przed sądem biegłego weterynarza, który stwierdza powyższe w sposób fachowy. Najczęściej to ten dowód jest kluczowy dla rozstrzygnięcia sprawy.

 

Jakie roszczenia przysługują w przypadku wypadku psa u fryzjera?

  • zadośćuczynienie

Z praktyki wynika, że na chwilę obecną zadośćuczynienie najczęściej przyznawane jest w wysokości rynkowej psa. Niestety (z nie do końca wiadomych przyczyn), co do zasady będzie więc miało miejsce przede wszystkim w przypadku psów rasowych.

 

W ostatnim czasie coraz częściej rozważa się, czy więź człowieka ze zwierzęciem może zostać zakwalifikowana jako dobro osobiste. Pojawiały się orzeczenia sądów, które stwierdzały, że nie jest to dobro osobiste, więc zadośćuczynienie z tego tytułu nie przysługuje. Coraz częściej sądy zaczynają jednak wydawać wyroki odmienne. Katalog dóbr osobistych jest bowiem katalogiem otwartym. Stale podejmowane są próby tworzenia nowych dóbr osobistych, które będą podlegały ochronie prawnej. W związku z tym – również z tego tytułu możliwe będzie staranie się o zadośćuczynienie.

 

  • odszkodowanie

W każdym jednak wypadku (bez względu na rasę psa) można również żądać zwrotu kosztów leczenia i ewentualnie innych uzasadnionych kosztów, które zostały poniesione wskutek wystąpienia takiego zdarzenia.

 

  • ukaranie na drodze karnej

Tego typu zachowanie groomera może być również rozważane w kontekście prawa karnego. Katalog, który przewiduje art. 6 ust. 2 (art. 35 ust. 1a) ustawy o ochronie zwierząt jest bowiem otwarty i zawiera przede wszystkim typowe – ale nie wszystkie – wypadki znęcania się nad zwierzętami. Za znęcanie się nad zwierzętami może być więc uznane każde zadawanie lub dopuszczenie do zadawania bólu lub cierpienia nawet, gdy zachowanie to nie zostało wymienione wprost w żadnym z punktów tego przepisu

 

Każdy przypadek wymaga jednak odmiennej analizy, po dokładnym rozważeniu wszystkich okoliczności faktycznych sprawy i posiadanych dowodów. Przed podjęciem decyzji co do ewentualnej drogi postępowania, warto więc skonsultować go z prawnikiem i dzięki temu uniknąć ryzyka związanego m.in. z poniesieniem kosztów postępowania sądowego. 

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia i odszkodowania za krzywdę zwierzęcia, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).

Zostaw komentarz

O nas

Kancelaria Adwokacka służy kompleksową pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności spółkom prawa handlowego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, wysoki poziom świadczonych usług, zaangażowanie w prowadzone sprawy. Naszym Klientom zapewniamy indywidualnie dobrany zakres pomocy prawnej, kierując się ich potrzebami i interesami.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami
Kancelaria Adwokacka Łódź Adwokat Adrianna Borowiecka