Zmiana stanowiska co do winy w sprawie o rozwód

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Złożyłem/Złożyłam pozew o rozwód bez orzekania o winie, a żona/mąż zażądała orzeczenia o mojej winie. Co robić? Czy mogę zmienić stanowisko co do winy w sprawie o rozwód? Czy mogę żądać orzeczenia o winie drugiej strony, jeśli w pozwie nie wnosiłem/wnosiłam o orzekanie o winie żony/męża? Jak wycofać się z nieorzekania o winie małżonka?

 

W praktyce są to częste pytania stawiane już po wszczęciu sprawy o rozwód. Często zdarza się bowiem, że – chcąc szybko i ugodowo się rozwieść – składamy do sądu pozew o rozwód bez orzekania o winie. W odpowiedzi otrzymujemy jednak stanowisko w drugiej strony, w którym żąda ona orzeczenia o winie (najczęściej tego małżonka, który wystąpił z pozwem).

Nie oznacza to jednak, że nie możemy zmienić zdania i również żądać orzeczenia o winie.

Możemy wówczas:

  • żądać orzeczenia o swojej winie,
  • żądać orzeczenia o winie małżonka,
  • żądać orzeczenia o winie obojga małżonków

– aż do czasu wydania prawomocnego wyroku w sprawie (tj. nawet na etapie II instancji).

 

Należy jednak mieć świadomość, że taka zmiana stanowiska w czasie sprawy o rozwód wymaga odpowiedniego przygotowania i właściwego uzasadnienia. Sąd będzie bowiem przeprowadzał znacznie bardziej szczegółowe postępowanie dowodowe niż w przypadku rozwodu bez orzekania o winie stron. Najczęściej wzywani są więc świadkowie, składane rozmaite dokumenty, korespondencje Stron, mające wykazać, iż do winy za rozkład pożycia małżeńskiego doszło z winy konkretnego małżonka. Należy przy tym odeprzeć dowody i argumenty współmałżonka.

Na tym etapie szczególnie warto więc skorzystać z pomocy prawnej.

 

Oczywiście możliwa jest również sytuacja odwrotna – kiedy małżonkowie na etapie sprawy o rozwód dojdą jednak do porozumienia i zgodnie postanowią o wycofaniu się z chęci orzekania o winie któregokolwiek z nich.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie rozwodowej, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).

 

 

Zostaw komentarz

O nas

Kancelaria Adwokacka służy kompleksową pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności spółkom prawa handlowego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, wysoki poziom świadczonych usług, zaangażowanie w prowadzone sprawy. Naszym Klientom zapewniamy indywidualnie dobrany zakres pomocy prawnej, kierując się ich potrzebami i interesami.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami
Kancelaria Adwokacka Łódź Adwokat Adrianna Borowiecka