System dozoru elektronicznego – tzw. „bransoleta”, „obrączka” umożliwia odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym, czyli najczęściej w domu.
W ostatnim czasie regulacja ta doznała kilku zmian, w tym przede wszystkim co do rozszerzenia przypadków, w jakich możliwe jest jego zastosowanie, a obecnie może mieć zastosowanie także wobec osób, wobec których wymierzono karę niższą niż 3 lata pozbawienia wolności, którym do zakończenia kary pozostało nie więcej niż pół roku.
Nowe wymogi dotyczące możliwości zastosowania SDE (dozoru elektronicznego):
- wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekracza 1 roku i 6 miesięcy (dotyczy to także sumy kar z różnych wyroków);
- uzyskanie pisemnej zgody wszystkich dorosłych domowników na odbywanie przez skazanego kary pozbawienia wolności w miejscu ich zamieszkania;
- odpowiednie warunki techniczne w miejscu odbywania kary zapewniające sygnał z odbiornika instalowanego na nodze;
- przekonanie, że odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego spełni jej cele i będzie wystarczające (tj. sąd uzna, że skazany nie popełni więcej przestępstwa).
Od stycznia 2023 r. ponownie rozszerzone zostaną możliwości uzyskania dozoru elektrycznego.
O dozór elektroniczny będą się mogły starać osoby skazane na karę niższą niż 3 lata pozbawienia wolności, którym do zakończenia kary pozostało nie więcej niż 6 miesięcy.
Tym samym część osadzonych będzie miała możliwość „dokończenia” odbywania swojej kary w warunkach domowych, wychodząc z zakładu karnego.
Z tzw. „bransoletki” nie mogą jednak skorzystać osoby skazane w ramach recydywy – w trybie art. 64 § 2 k.k.
Na dozór elektroniczny każdorazowo musi wyrazić zgodę sąd penitencjarny.
Wymaga to więc złożenia stosownego wniosku do sądu, jego odpowiednie uargumentowanie i przedłożenie dowodów, które przekonają sąd o zasadności zastosowania tej instytucji.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w kwestiach dotyczących systemu elektronicznego dozoru, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).