Co zrobić, żeby zmienić imię lub nazwisko?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jakich formalności dopełnić? Gdzie złożyć wniosek o zmianę nazwiska? Jak uzasadnić wniosek o zmianę nazwiska? Czy wniosek o zmianę nazwiska może zostać nieuwzględniony? Ile kosztuje zmiana nazwiska? Jakie dokumenty są potrzebne do zmiany nazwiska?

To najczęstsze pytania, jakie wiążą się z urzędowym postępowaniem w sprawie zmiany nazwiska. Pomimo, iż sama procedura może nie wydawać się skomplikowana, to jednak warto znać na nie odpowiedzi zanim złoży się wniosek o zmianę nazwiska, dzięki czemu postępowanie może potrwać o wiele szybciej.

 

Zmiana nazwiska możliwa jest nie tylko po zawarciu małżeństwa, czy rozwodzie. Jest to możliwe także, jeżeli nasze nazwisko (lub imię) jest ośmieszające, nielicujące z godnością, kiedy na co dzień posługujemy się innym nazwiskiem (lub imieniem).

Zasadność ich zmiany ocenia kierownik stanu cywilnego. Z tego względu istotne jest odpowiednie przygotowanie i uargumentowanie wniosku, poparcie go dowodami.

 

Dla ułatwienia, przedstawiamy wypunktowane, najważniejsze informacje, które pomogą w skutecznym załatwieniu sprawy o zmianę nazwiska:

 

  • Wniosek można złożyć bezpośrednio w urzędzie stanu cywilnego (w Polsce) lub we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

 

  • Dokumenty można złożyć osobiście lub wysłać je (najlepiej listem poleconym) do ww. organu. Droga pocztowa może jednak wiązać się z wydłużeniem czasu rozpatrzenia sprawy, jeżeli okaże się, że nie przedstawiliśmy wszystkich wymaganych informacji albo błędnie wypełniliśmy wniosek.

Przy właściwym wypełnieniu i złożeniu wniosku może także pomóc ustanowiony pełnomocnik (np. adwokat), co może przyczynić się do jego pozytywnego rozpatrzenia.

 

  • Potrzebne dokumenty to:

– formularz wniosku o zmianę nazwiska,

– dowód osobisty lub paszport,

– prawomocny wyrok rozwodowy (jeśli zmiana nazwiska następuje w związku z rozwodem),

– inne dokumenty uzasadniające zmianę imienia lub nazwiska (bądź obu),

– oświadczenie, że w tej samej sprawie nie został już wcześniej złożony wniosek do innego kierownika urzędu stanu cywilnego lub nie została już wcześniej wydana decyzja odmowna.

 

  • Opłata za wniosek o zmianę imienia/nazwiska wynosi 37 zł.

 

  • Załatwienie sprawy powinno nastąpić w terminie do miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – do 2 miesięcy.

 

  • W przypadku otrzymania decyzji odmownej, można złożyć odwołanie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

 

Ciekawostki dotyczące zmiany imienia/nazwiska:

  • Nazwiska nie można zmienić na nazwisko historyczne (wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska posiada członków rodziny o tym nazwisku).
  • Nowe nazwisko/imię nie może składać się z więcej niż 2 członów.
  • Zmiana nazwiska może dotyczyć zarówno nazwiska obecnie noszonego, jak i rodowego.
  • Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci i na dzieci, które zrodzą się z tego małżeństwa.

 

Jeżeli interesuje się kwestia zmiany nazwiska dziecka, niezbędnych informacji dowiesz się z postu:

Zmiana nazwiska dziecka

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie zmiany imienia lub nazwiska, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).

Zostaw komentarz

O nas

Kancelaria Adwokacka służy kompleksową pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności spółkom prawa handlowego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, wysoki poziom świadczonych usług, zaangażowanie w prowadzone sprawy. Naszym Klientom zapewniamy indywidualnie dobrany zakres pomocy prawnej, kierując się ich potrzebami i interesami.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami
Kancelaria Adwokacka Łódź Adwokat Adrianna Borowiecka