Sądowe ustalenie ojcostwa ma miejsce najczęściej w sytuacji, kiedy ojciec dziecka nie jest mężem matki dziecka oraz nie chce „dobrowolnie” uznać swojego ojcostwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.
Z pozwem o ustalenie ojcostwa może wystąpić matka dziecka, ojciec dziecka, dziecko lub prokurator.
W celu założenia sprawy o ustalenie ojcostwa należy w sądzie złożyć pozew zawierający takie żądanie. Druga strona, po doręczeniu jej odpisu pozwu, może wnieść na niego odpowiedź, w której ustosunkuje się do twierdzeń strony przeciwnej.
Częstym dowodem, który jest przeprowadzany w tego typu postępowaniach jest badanie DNA.
Badanie to polega na pobraniu wymazu ze śluzówki policzka. Materiał genetyczny pobiera się zarówno od domniemanego ojca, jak i matki oraz dziecka. Wynik badania genetycznego stanowi opinię, która trafia do sądu i może stanowić główny dowód uwzględnienia powództwa (gdy potwierdzone zostanie ojcostwo) lub oddalenia powództwa (gdy ojcostwo zostanie wykluczone).
Warto przy tym pamiętać, że w ramach postępowania o ustalenie ojcostwa możliwe jest złożenie także innych wniosków, w tym wniosku o alimenty na rzecz dziecka, o ustalenie władzy rodzicielskiej itp.
Więcej na ten temat przeczytasz także pod linkiem: https://adwokatborowiecka.pl/ustalenie-ojcostwa-a-alimenty/
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w kwestii ustalenia ojcostwa, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).