Jak wygląda postępowanie w sądzie o ustalenie ojcostwa?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Sądowe ustalenie ojcostwa ma miejsce najczęściej w sytuacji, kiedy ojciec dziecka nie jest mężem matki dziecka oraz nie chce „dobrowolnie” uznać swojego ojcostwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

 

Z pozwem o ustalenie ojcostwa może wystąpić matka dziecka, ojciec dziecka, dziecko lub prokurator.

W celu założenia sprawy o ustalenie ojcostwa należy w sądzie złożyć pozew zawierający takie żądanie. Druga strona, po doręczeniu jej odpisu pozwu, może wnieść na niego odpowiedź, w której ustosunkuje się do twierdzeń strony przeciwnej.

Częstym dowodem, który jest przeprowadzany w tego typu postępowaniach jest badanie DNA.

Badanie to polega na pobraniu wymazu ze śluzówki policzka. Materiał genetyczny pobiera się zarówno od domniemanego ojca, jak i matki oraz dziecka. Wynik badania genetycznego stanowi opinię, która trafia do sądu i może stanowić główny dowód uwzględnienia powództwa (gdy potwierdzone zostanie ojcostwo) lub oddalenia powództwa (gdy ojcostwo zostanie wykluczone).

 

Warto przy tym pamiętać, że w ramach postępowania o ustalenie ojcostwa możliwe jest złożenie także innych wniosków, w tym wniosku o alimenty na rzecz dziecka, o ustalenie władzy rodzicielskiej itp.

Więcej na ten temat przeczytasz także pod linkiem: https://adwokatborowiecka.pl/ustalenie-ojcostwa-a-alimenty/

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w kwestii ustalenia ojcostwa, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).

 

Zostaw komentarz

O nas

Kancelaria Adwokacka służy kompleksową pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności spółkom prawa handlowego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, wysoki poziom świadczonych usług, zaangażowanie w prowadzone sprawy. Naszym Klientom zapewniamy indywidualnie dobrany zakres pomocy prawnej, kierując się ich potrzebami i interesami.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami
Kancelaria Adwokacka Łódź Adwokat Adrianna Borowiecka