Podwyższenie alimentów a inflacja, podwyższenie alimentów a wysokie ceny, podwyższenie alimentów a wojna na Ukrainie – te zagadnienia powodują, że coraz częściej pojawia się pytanie, czy w związku z wysoką inflacją można podwyższyć alimenty na dziecko?
Ostatnie wydarzenia w kraju, począwszy od pandemii koronawirusa covid-19, po zmiany systemu podatkowego (tzw. Nowy Ład), a obecnie wojna na Ukrainie, które przyczyniają się do znacznego wzrostu inflacji w Polsce, spowodowały liczne konsekwencje finansowe dla obywateli. Nie pozostaje to także bez znaczenia dla kosztów utrzymania dzieci, ich potrzeb, możliwości majątkowych ich rodziców.
Istotnie wzrosły bowiem ceny produktów spożywczych, czesnego w przedszkolu, opłat, usług itp. Podwyżki widać w zasadzie wszędzie.
To z kolei powoduje, że zasądzona wcześniej wysokość alimentów aktualnie może okazać się zbyt mała, niewystarczająca.
Kiedy można żądać podwyższenia alimentów?
Zgodnie z art. 138 k.r.o., w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Wskazany przepis stanowi podstawę żądania podwyższenia, obniżenia lub wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.
Co do zasady, może więc to mieć miejsce, gdy zwiększyły się potrzeby dziecka albo wystąpią inne okoliczności, które będą to uzasadniały.
Okoliczności te mogą więc być różne. Wśród nich można wymienić także inflację (a konkretnie wzrost cen żywności, odzieży, kosmetyków, usług itd.).
Należy jednak pamiętać, że inflacja „sama w sobie” nie stanowi przesłanki do podwyższenia alimentów. Składając pozew o ich podwyższenie, trzeba więc wykazać, że rzeczywiście wpływa ona na sfery życiowe dziecka, przez co jego uzasadnione potrzeby, przy dotychczasowej kwocie alimentów, nie mogą być już w pełni zaspokajane i konieczne jest ich zwiększenie. Pomocne w tym będą określone dowody na poparcie naszych twierdzeń, które przekonają sąd, że podwyższenie alimentów jest uzasadnione. Niewątpliwie bowiem obecne koszty życia są znacznie wyższe niż jeszcze niedawno.
Pozew o podwyższenie alimentów nie podlega opłacie sądowej.
O podstawowych zasadach podwyższenia alimentów dowiesz się natomiast z artykułu: https://adwokatborowiecka.pl/kiedy-i-jak-mozna-podwyzszyc-alimenty-na-dziecko/ , a o tym, jak często można podwyższać alimenty z artykułu: https://adwokatborowiecka.pl/jak-czesto-mozna-podwyzszac-alimenty/
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w podwyższeniu alimentów, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).