Wpisanie małoletniego do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Twoje dziecko zostało wpisane do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?

Dowiedziałeś się o tym już po wpisaniu go do Rejestru?

Czy można wykreślić małoletniego z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?

Jak wykreślić małoletniego z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?

 

Są to najczęstsze pytania, które pojawiają się po wszczęciu wobec małoletniego postępowania karnego, którego przedmiotem był czyn na tle seksualnym. Najczęściej rodzice w ogóle nie mają świadomości, że jakakolwiek kara wymierzona wówczas małoletniemu (nawet upomnienia) oznacza, iż dane dziecka automatycznie zostaną wpisane do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Sądy co do zasady o tym nie informują. Taki wpis wiąże się z kolei z dodatkowymi obowiązkami, w tym konieczności stawiennictwa na Policji.

Jak natomiast wiadomo, w Rejestrze tym gromadzone są dane często niebezpiecznych sprawców przestępstw o charakterze seksualnym. W tym zresztą celu Rejestr ten powstał. Jego zadaniem jest wzmożona ochrona przed takimi osobami.

 

Rejestr składa się z 2 części:

  • publicznej
  • o ograniczonym dostępie

 

Część publiczna jest ogólnodostępna. Z danymi osób, które zostały w nim zamieszczone może zapoznać się każdy.

Do części o ograniczonym dostępie dostęp mają tylko określone podmioty, m.in. pracodawca, podmiot prowadzący działalność związaną z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi.

 

Nawet jednak umieszczenie danych osób w części o ograniczonym dostępie wiąże się przecież z dodatkową stygmatyzacją dzieci w odbiorze społecznym.

Zamieszczanie danych nieletnich w tego typu Rejestrze budzi wiele wątpliwości. Na ten temat wypowiadał się także Rzecznik Praw Obywatelskich, jednak do tej pory po skazaniu małoletniego informacje o nim umieszczane są w nim z mocy prawa. Co prawda Sąd może samodzielnie wydać odrębne postanowienie o niezamieszczaniu ich w Rejestrze, ale w praktyce zdarza się to rzadko.

 

Co robić, kiedy syn/córka został wpisany do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?

Jedną z możliwości jest skierowanie wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich o przystąpienie do sprawy, wskutek czego miałby on możliwość wystąpienia do Sądu o usunięcie takiego wpisu (samym stronom postępowania, rodzicom nie przysługuje już możliwość np. odwołania się od wyroku, gdy dowiedzą się o wpisie do Rejestru już po jego uprawomocnieniu się). Możliwość podjęcia działania ma jednak RPO.

Znane są historie małoletnich, których na wniosek Rzecznika Sąd wykreślił z Rejestru, np. 16-latki, która nawiązała znajomość z niewiele młodszym od niej kolegą, z którym wymieniała wiadomości o treści seksualnej. Jej działanie zakwalifikowano jako czyn z art. 200a § 2 kodeksu karnego.

 

Szczególnie istotne jest jednak odpowiednie uargumentowanie naszej prośby, przedstawienie dowodów i przyczyn, dla których powinna ona zostać uwzględniona. W tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonego w tych sprawach adwokata.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie wpisu do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).

Zostaw komentarz

O nas

Kancelaria Adwokacka służy kompleksową pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności spółkom prawa handlowego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, wysoki poziom świadczonych usług, zaangażowanie w prowadzone sprawy. Naszym Klientom zapewniamy indywidualnie dobrany zakres pomocy prawnej, kierując się ich potrzebami i interesami.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami
Kancelaria Adwokacka Łódź Adwokat Adrianna Borowiecka