Twoje dziecko zostało wpisane do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?
Dowiedziałeś się o tym już po wpisaniu go do Rejestru?
Czy można wykreślić małoletniego z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?
Jak wykreślić małoletniego z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?
Są to najczęstsze pytania, które pojawiają się po wszczęciu wobec małoletniego postępowania karnego, którego przedmiotem był czyn na tle seksualnym. Najczęściej rodzice w ogóle nie mają świadomości, że jakakolwiek kara wymierzona wówczas małoletniemu (nawet upomnienia) oznacza, iż dane dziecka automatycznie zostaną wpisane do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Sądy co do zasady o tym nie informują. Taki wpis wiąże się z kolei z dodatkowymi obowiązkami, w tym konieczności stawiennictwa na Policji.
Jak natomiast wiadomo, w Rejestrze tym gromadzone są dane często niebezpiecznych sprawców przestępstw o charakterze seksualnym. W tym zresztą celu Rejestr ten powstał. Jego zadaniem jest wzmożona ochrona przed takimi osobami.
Rejestr składa się z 2 części:
- publicznej
- o ograniczonym dostępie
Część publiczna jest ogólnodostępna. Z danymi osób, które zostały w nim zamieszczone może zapoznać się każdy.
Do części o ograniczonym dostępie dostęp mają tylko określone podmioty, m.in. pracodawca, podmiot prowadzący działalność związaną z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi.
Nawet jednak umieszczenie danych osób w części o ograniczonym dostępie wiąże się przecież z dodatkową stygmatyzacją dzieci w odbiorze społecznym.
Zamieszczanie danych nieletnich w tego typu Rejestrze budzi wiele wątpliwości. Na ten temat wypowiadał się także Rzecznik Praw Obywatelskich, jednak do tej pory po skazaniu małoletniego informacje o nim umieszczane są w nim z mocy prawa. Co prawda Sąd może samodzielnie wydać odrębne postanowienie o niezamieszczaniu ich w Rejestrze, ale w praktyce zdarza się to rzadko.
Co robić, kiedy syn/córka został wpisany do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?
Jedną z możliwości jest skierowanie wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich o przystąpienie do sprawy, wskutek czego miałby on możliwość wystąpienia do Sądu o usunięcie takiego wpisu (samym stronom postępowania, rodzicom nie przysługuje już możliwość np. odwołania się od wyroku, gdy dowiedzą się o wpisie do Rejestru już po jego uprawomocnieniu się). Możliwość podjęcia działania ma jednak RPO.
Znane są historie małoletnich, których na wniosek Rzecznika Sąd wykreślił z Rejestru, np. 16-latki, która nawiązała znajomość z niewiele młodszym od niej kolegą, z którym wymieniała wiadomości o treści seksualnej. Jej działanie zakwalifikowano jako czyn z art. 200a § 2 kodeksu karnego.
Szczególnie istotne jest jednak odpowiednie uargumentowanie naszej prośby, przedstawienie dowodów i przyczyn, dla których powinna ona zostać uwzględniona. W tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonego w tych sprawach adwokata.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie wpisu do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią (zakładka KONTAKT).